Святлой роднай мовы

Опубликовано: 19 февраля 2018 г.

...Ды калі ты не без родны сын -

Гавары са мной па-беларуску.

Я. Янішчыц

17 лютага, напярэдадні Міжнароднага дня роднай мовы, у школе традыцыйна адбылася цікавае і запамінальнае тэматычнае мерапрыемства - турнір мовазнаўцаў "Святлой роднай мовы."

Удзельнічалі не толькі аматары, але і юныя мовазнаўцы школы - вучні 11 класа, якія вывучаюць беларускую мову на павышаным узроўні.

Цудоўна гучала "мілагічнае, звонкае, спеўнае слова" у вершах, прысвечаных роднай мове, усе вучні паказалі трывалыя веды  па беларускай арфаграфіі, лексіцы і фразеалогіі. Як ні дзіўна, але перамогу ў турніры мовазнаўцаў атрымала каманда юнакоў "Песняры", над камандай дзяўчат "Чараўніцы"!

Вельмі хочацца, каб наша мова гучала заўсюды і на Драгічыншчыне!